پاپ هم مدافع پناه‌جویان اما…

در سپتامبر 7th, 2015, نوشته شده در: نکته ها و اندیشه ها توسط

پاپ هم مدافع پناه‌جویان اما …

محمد نوری/ یک‌شنبه 15 شهریور 94

13-12-7-1148377موج پناه‌جویان دنیا را تکان داده، حس ترحم همه حتی ناسیونالیست‌های دو آتشه آلمان، نسبت به پناه‌جویان ابراز شده و دفاع از پناه‌جوها جهان را پر کرده است. آزمون مهمی است و در چنین شرایطی می‌توان مدافعین واقعی حقوق انسانی را شناخت و تاریخ نشانگر چهره کسانی است که مدافع عملی و حقیقی هستند.
در چنین شرایطی که حتی پاپ فرانچسکو در سخنرانی خود صریحاً از پناه‌جوها حمایت می‌کند و می‌گوید واتیکان دو خانواده را می‌پذیرد و در خود جا می‌دهد. آیا در چنین شرایطی خوب نبود رهبران شیعه سخنی بیان می‌کردند و گام عملی بر می‌داشتند و تعدادی از خانواده‌های بی‌پناه را پناه می‌دادند.
آیا ایران نمی‌توانست اعلام کند، پناه‌جوها اگر بخواهند می‌توانند به ایران تشریف بیاورند و چند خانواده را به صورت سمبلیک با هواپیما می‌آورد. اگر چنین کاری انجام می‌شد، محبوبیت ایران نزد اقوام مضاعف می‌گردید.
دیر نشده و انتظار هست، حوزه‌های علمیه، مراجع معظم تقلید، تشکل‌های شناخته شده در جوامع شیعه به ویژه جوامع شیعی که نزدیک‌تر به محل حادثه هستند مثل حزب الله لبنان و حوزه علمیه نجف اشرف، بیانیه، سخنی و اقدام عملی داشته باشند. هم اکنون حجاج در حال آماده شدن برای انجام مراسم حج هستند و بهترین شرایط برای حمایت از پناه‌جوها است.
دفاتر مراجع می‌توانند در اقدام هماهنگ گوشت‌های قربانی را آماده‌سازی و برای پناه‌جوها ارسال نمایند. یا مراجع اعلام کنند هر حاجی 20 دلار کمتر سوغات بخرد و این وجوه سریع برای پناه‌جوها ارسال شود.

بدون نظر به “پاپ هم مدافع پناه‌جویان اما…”

ارسال نظر و پیشنهاد