جامعه شناسی خانم های طلبه

در اکتبر 6th, 2016, نوشته شده در: نکته ها و اندیشه ها توسط

00

جامعه شناسی خانم‌های طلبه

علی نوری

چهارشنبه 14 مهرماه 1395، ساعت 4 بعدازظهر در تالار دکتر علی شریعتی در دانشکدۀ علوم اجتماعی دانشگاه تهران پایان‌‌نامه‌ای با عنوان “سنخ شناسی زنان طلبه بر اساس انگیزه‌های ایشان از تحصیل در حوزه‌های علمیه” نوشتۀ الهه نوری در مقطع کارشناسی ارشد دفاع شد و با نمرۀ 20 به تصویب رسید.
استاد راهنما سید مهدی اعتمادی‌فرد، استاد مشاور دکتر سارا شریعتی و استاد داور دکتر فیاض بودند.
IMG_5570نخست خانم الهه نوری گزارشی از محتوای پایان‌نامه‌ عرضه کرد و گفت: «نوشتن این پایان‌‌نامه سه سال زمان گرفت و برای اینکه بتوانم به واقعیت برسم و اطلاعات مناسبی از طلاب زن پیدا کنم بسیار تلاش کردم، اما متأسفانه هیچ منبع مستقلی اعمّ از کتاب و مقاله و پایان‌نامه در این زمینه وجود نداشت، روش میدانی را برای جمع‌آوری اطلاعات انتخاب کردم، اما رفتن به میدان آسان نبوده و نیست. حوزۀ علمیه خواهران و مدارس علمیۀ خانم‌ها به آسانی افراد بیرون از خود را نمی‌پذیرد و با دانشگاهیان انس نگرفته و هم‌گرایی ندارند. از این‌رو مجبور بودم در قالب و لباس و موقعیت آنها در آمده و در حوزه علمیه ثبت‌نام کردم و به عنوان طلبه مشغول شدم و برای این پایان‌نامه 4 ترم در جامعه‌الزهرای قم تحصیل نمودم.»
این پایان‌‌نامه درصدد بررسی انگیزه‌های زنان طلبه است، مفهوم انگیزه در این پایان‌نامه مفهومی اجتماعی است که تحت تاثیر متغیرهای اجتماعی بوجود آمده و در قلب کنش‌های افراد ظاهر می‌شود، بدین ترتیب لازم است تا در جایگاه طلاب قرار گرفت تا از این طریق درک درستی از تفکر و انگیزه‌های ایشان پیدا کرد، به همین دلیل با زحمت فراوان چند سال در جایگاه طلاب زن، شروع به تحصیل کرد و پس از این به تحقیقات میدانی پرداخت یکی از مشکلات ایشان ورود به میدان تحقیق و گردآوری اطلاعات بوده است.
IMG_5540مشخصاً از طلاب چهار مدرسۀ معصومیه، جامعه‌الزهرا، تربیت مدرس صدیقه کبری و فاطمیۀ چیذر اطلاعاتش را جمع‌آوری کرد و پس از جمع‌آوری اطلاعات، طلاب را در دو سنخ تعالی‌گرا و رشدگرا طبقه‌بندی کرده و به بیان مشخصات هر یک پرداخته است.
خانم نوری در پایان متذکر شد: «طلاب خانم بخش مهمی از جامعه را تشکیل می‌دهند و در کل جامعه و فرهنگ دینی و ایرانی مؤثر هستند.»
استادان حاضر به نوبت به شرح محتوای رساله و برخی انتقادات پرداختند و سپس در شور با هم، به الهه نوری نمره بیست اعطا کردند.
در نهایت خانم نوری از استادانش تشکر کرد و جلسه در ساعت 6 عصر به پایان رسید.

بدون نظر به “جامعه شناسی خانم های طلبه”

ارسال نظر و پیشنهاد